Rolex uvádí novou generaci Cosmograph Daytona

Pokud rádi nosíte hodinky, ať jste kdekoli, měli byste tento článek přeskočit. Daytona je jen pro odvážné. Nejen, že jsou to pravděpodobně nejznámější hodinky v katalogu Rolex, ale jsou to také jedny z nejikoničtějších hodinek vůbec. Na sekundárním trhu vám značná prémie nad maloobchodní cenou zajistí, že budete také snadno identifikovatelní jako cíl. Pojďme se podívat na to, co Rolex chystá k 60. výročí Daytony.
Na začátku třicátých let se repliky Rolex zajímal o Daytona Beach a rychlostní šílence, kteří tam závodili. Když však dnes někdo zmíní Rolex, většina z nás si pod pojmem Daytona představí hodinky, které debutovaly v roce 1963. Nejprve byly vybaveny strojkem Valjoux a později využívaly slavný strojek El Primero od Zenith.
Zdá se tedy vhodné, že Rolex připravuje na své 60. výročí nějaké aktualizace pohybu. Od letošního roku bude používat kalibr Rolex 4131. Je to poprvé, co Rolex aktualizoval strojek ve své kolekci Daytona od doby, kdy před více než dvěma desetiletími přešel na vlastní strojky.
Jedná se o evoluci stávající ráže 4130 s některými funkcemi, které Rolex zavedl do svých strojků v průběhu let, jako je například Chronergy escapement. Tato úprava klasického švýcarského pákového úniku je účinnější a zvyšuje tak rezervu chodu moderní verze. Kromě toho Rolex zcela změnil estetiku strojku novými konečnými úpravami. Tím se dostáváme k nejpozoruhodnější aktualizaci ze všech – k pouzdru ve výstavním stylu.
Zatímco Rolex také upravil některé detaily pouzdra a číselníku, zde je hvězdou přehlídky nová zadní strana pouzdra ve výstavním stylu. Ano, Rolex se zmínil o přepracování pouzdra Oyster a poskytnutí „nové grafické rovnováhy“ ciferníku. Ale v klasické módě Rolex jsou to evoluce zavedených prvků, nikoli revoluční redesigny. Celkově se celkový vzhled Daytony k 60. výročí příliš nezměnil. Má stále stejné rozměry a stejný rozpoznatelný vzhled. Vzhledem k tomu, jak ikonický je vzhled Daytony, to není úplně špatné.

This entry was posted in repliky.